B5-vitamin (Pantoténsav)

B5-vitamin (Pantoténsav)
B5-vitamin (Pantoténsav)

A pantoténsavnak már a neve is utal előfordulási helyére: a görög eredetű név jelentése: mindenütt előforduló, tehát arra mutat, hogy széles körben fordul elő az élelmiszerekben. Egyes kutatások szerint serkenti a mellékvese hormonjainak termelődését, és feltételezik, hogy lassíthatja az öregedést. A pantoténsav a koenzimA nevű enzim alkotórészeként központi szerepet tölt be a szénhidrát-, a zsír- és a fehérje-anyagcserében. A koenzim-A szinte minden anyagcsere-folyamat kulcsenzime, így a legtöbb létfontosságú anyag előállításában is jelentős szerepet tölt be. Érdekesség, hogy a panthenolt gyakran alkalmazzák bőrvédő krémekben, melyekben segít megőrizni a bőr rugalmasságát és puhaságát. Hajápoló termékekben is alkalmazzák, hogy megóvja a hajat a kémiai és mechanikai károsodásoktól.

Véd a fáradtság ellen, csökkenti az antibiotikumok nem kívánatos hatását. Elősegíti a sebgyógyulást és az ellenanyagok termelődését.

Mihez szükséges a B5-vitamin?

  1. Koleszterinszintézis.
  2. Ingerületátvivő anyagok képzése.
  3. Hemoglobin szintézise.
  4. Gyógyszerek kiürülése.

Mennyi szükséges a B5-vitaminból?

A pantoténsav szükségletét nem túl könnyű meghatározni hiszen mint fent is utaltunk rá, szinte minden élelmiszerben előfordul. Stabil, de a savak (például ecet), a sütőpor és a hő együttes hatása mégis elindíthatja lebontását.

Újabban javasolt bevitele naponta 50 mg.

Miben található meg a B5-vitamin?

A legtöbb élelmiszerben megtalálható, fő forrásaink a máj, az élesztő és gabonafélék-péksütemények.

Hiányállapotok a B5-vitamin kapcsán

Hiánytünetek általában csak nagyon egyoldalú, túlságosan sok finomított élelmiszert tartalmazó étrendnél alakulnak ki hiánytünetei leggyakrabban a bőrön, az idegrendszerben, illetve az anyagcserében okoznak elváltozásokat. Ezek a tünetek azonban nem igazán jellemzőek, így csak néha lehetséges a valódi ok feltárása. Szükségletünk növekedését egyes gyógyszerek szedése, a rendszeres alkoholfogyasztás és a dohányzás is okozhatja.

Napi B5-vitamin szükséglet:

Gyermekek számára:

fél éves korig:1,7 mg B5 vitamin
fél és 1 év közöt:1,8 mg B5 vitamin
1 és 3 év közöt:2,0 mg B5 vitamin
4 és 6 év közöt:3,0 mg B5 vitamin
7 és 10 év közöt:3,0 mg B5 vitamin

Nők számára:

11 és 14 év között:4 mg B5 vitamin
15 és 18 év között:5 mg B5 vitamin
felnőtt korban:4 – 7 mg B5 vitamin
terhesség alatt:6 -10 mg B5 vitamin
szoptatás idején:7 – 10 mg B5 vitamin

Férfiak számára:

11 és 14 év között:4 mg B5 vitamin
15 és 18 év között:5 mg B5 vitamin
felnőtt korban:5 mg B5 vitamin

C-vitamin