Miért van szükség vitaminok és más étrend- (vagy táplálék-) kiegészítők fogyasztására?
Szinte mindenki tisztában van vele, hogy a vitaminok nélkülözhetetlenek a jó közérzethez és a szervezet egészséges működéséhez, a betegségek elkerüléséhez. Azt már kevesebben tudják, hogy hiába viszünk be a szervezetbe minden szükséges vitamint, ha nincsenek jelen ásványi anyagok, nyomelemek a megfelelő mennyiségben és arányban. Nélkülük a szervezetünk a vitaminokat nem tudja beépíteni, felhasználni.
Mindössze két vitaminról, a D-vitaminról és a K-vitaminról tudjuk, hogy szervezetünk képes az előállításukra, a többi vitamint azonban ételeinkkel és étrend-kiegészítőkkel kell bejuttatnunk a szervezetünkbe.
A következő elemekre van szükségünk minden nap: kalcium, magnézium, foszfor, vas, jód, cink, klór, króm, kobalt, réz, fluor, kálium, nátrium, szelén, mangán, molibdén, vanádium és kén. Ezek mindegyikének megvan a maga szerepe, illetve feladata a többi ásványi anyaggal vagy nyomelemmel együttes reakciókban.
Abban az esetben ha akár csak egy fontos vitamin, ásványi anyag, vagy nyomelem hiányzik a szervezetünkből, esetleg a szükségesnél kevesebb van belőle, akkor károsodnak a szervezet egészséges élettani folyamatai. Először különböző panaszok jelentkeznek, majd később akár hiánybetegségek is kialakulhatnak. Jó tudni, hogy már egy vitamin-hiányában is vitamin-hiányállapotról beszélünk!
Az ásványi anyagok részletes leírásaiért kattintson annak nevére:
Makro és mikroelemek
Amit a makro és mikroelemekről tudni érdemes
Mennyi vitamint és ásványi anyagot fogyasszunk?
Erre a kérdésre nagyon nehéz egzakt választ adni. Létezik irányadó mérték: az ajánlott napi adag (angol rövidítéssel: RDA) fogalma, ez azonban akár országról országra is változó lehet, mi több, többnyire évtizedekkel ezelőtt állapították meg és a szakemberek nagy részének véleménye szerint ez a dózis a mai világban általában már nem elegendő. További, hasznos információt a tudástárban talál!